Dům u lípy - centrum komunikace, setkání a společenství

Archiv akci a fotogalerie > 13. výstava - Fred Payne Clatworthy: FOTOGRAFIE V PŘIRODNÍCH BARVÁCH - AUTOCHROMY, 1914–1934
  • Kdy: výstava potrvá do konce února 2009
  • Kde: DŮM U LÍPY, náměstí Mikuláše z Husi

Mark Jacobs žijící v Madisonu, v americkém státě Wisconsin, má světově proslulou sbírku autochromů, včetně několika set Clatworthyho fotografií. Do České republiky přijíždí díky podpoře Velvyslanectví USA.

Fotogalerie

 

Výstava se sbírek Marka Jacobse - historika fotografie.

Fred Payne Clatworthy se narodil v Ohiu, USA, v roce 1875. Po několika návštěvách západu, včetně výletu na kole z Chicaga do Kalifornie, se roku 1905 usadil v Colorádském Estes Parku.
Jako fotograf samouk se brzy proslavil svými fotografiemi na autochromu, prvním opravdu úspěšném procesu barevné fotografie. Vyjma svého ateliéru "Ye Lyttel Shop", kde prodával suvenýry a ručně kolorované fotografie, Clatworthy také pracoval pro National Geographic Magazine a prezentoval autochromy na přednáškách po Spojených státech. Přes sto jeho autochromů bylo publikováno v časopise National Geographic v letech 1923 až 1935. Vyjma fotografií západu Spojených států fotografoval barevně i Mexiko, Nový Zéland a Havaj. Clatworthy tvrdil, že nafotografoval přes 10.000 autochromů. Zemřel roku 1953.

Publikační systém Storm