Dům u lípy - centrum komunikace, setkání a společenství

Archiv akci a fotogalerie > Přednáška - Tropické ovoce - chuť a vůně dálek
  • Přednáší: Ing. Ivan Dvořák
  • Kdy: v úterý 12. února v 18:00
  • Kde: DŮM U LÍPY, náměstí Mikuláše z Husi

Málokdo by dnes pochyboval o tom, že tropické plody nepatří do zdravého jídelníčku. Ne každý však ví, jak se toto „cizokrajné“ ovoce dostalo až na náš stůl. V přednášce botanika Ing. Ivana Dvořáka jsme se dozvěděli mnoho zajímavého. Přednáška byla doplněna o projekci a ochutnávku.

Fotogalerie

Nabídka ovoce a zeleniny se na našem trhu stále rozšiřuje. Dřívější lodní doprava bránila dovozu krátce skladovatelných druhů. Cesta z plantáže v Jižní Americe nebo v Malajsii dnes trvá méně než jeden den. Proto si můžeme koupit i málo viděné druhy ovoce jako jsou mučenky, plody kaktusů, liči, rambutan, durian, papája,… Ne každý má chuť experimentovat, koupit si něco co nezná, neví ani jak se to jí….

Ing. Ivan Dvořák nás ve své přednášce seznámil s pestrou paletou teplomilného ovoce a měli jsme možnost dozvědět se o jejich původu, pěstování, sklizni a zejména konzumu. Tropické ovoce se na náš trh dostává zejména v zimním a jarním období, doba jeho hojnosti na trhu nastává okolo zimního slunovratu a poté v době Velikonoc.

Mnoho druhů potřebuje po zakoupení nechat doma dojít, dozrát. Obyčejně se nechávají při pokojové teplotě, jen málo z nich se po zakoupení zachlazuje na teploty nižší než 10-15°C. Dokonce je to na mnoha originálních obalech výrazně uvedeno. Například obyčejné banány a mango nesmí být skladovány tak aby jejich teplota poklesla pod 14°C. Zachlazení může nenávratně zastavit zrání plodů a opětovné „ohřátí“ už ovoce neprobudí. To sice měkne, mění barvu, ale už nesládne, nerozvoní se.
Mango, anona (cherimoya), cukrové či medové melouny, plody mučenek, papája, durian, jsou někteří ze zástupců těch chladnobojných. Naopak kaki, mochyním, citrusovému ovoci ani granátovému jablíčku chladné skladování nevadí, ale pro rychlejší dozrání také potřebují vyšší teploty.
Věříme, že návštěvníkům přednášky, kteří ochutnali nabídnuté ovoce, chutnalo.

Publikační systém Storm